Povolání zdravotní sestry rozhodně nestojí jen na odborných znalostech a dovednostech. Vyžaduje také obrovskou dávku lidskosti, trpělivosti a empatie. Pacienti díky nim získávají pocit jistoty v neznámém prostředí a těžké situaci, každé laskavé slovo, vlídný přístup a schopnost naslouchat mohou být pro nemocné stejně důležité, jako samotný zákrok, který musí podstoupit.
Děkujeme vám všem, které se na chodu nemocnice podílíte, za vaši obětavost a ochotu pomáhat, profesionalitu a nikdy nekončící boj o zdraví těch z nás, kteří se ocitli v nouzi. Bez vás by to opravdu nešlo!
Mezinárodní den zdravotních sester má hluboké historické kořeny a vznikl z potřeby ocenit a zviditelnit nesmírně důležitou práci těchto zdravotnických profesionálů. Jde o den narození Florence Nightingale (1820–1910), která je považována za zakladatelku moderního ošetřovatelství.
Florence Nightingale se proslavila především svou neúnavnou a odvážnou prací během Krymské války, kde se starala o raněné britské vojáky v otřesných hygienických podmínkách. Její inovativní přístupy k péči o nemocné, důraz na hygienu a organizaci práce v nemocnicích výrazně snížily úmrtnost a položily základy pro moderní ošetřovatelskou praxi. Její odkaz a snaha o profesionalizaci ošetřovatelství inspirovaly vznik Mezinárodní rady sester v roce 1899.
Samotná myšlenka na Mezinárodní den sester se poprvé objevila na počátku 20. století, ale trvalo několik desetiletí, než se ustálila. První Mezinárodní den sester byl oficiálně oslaven až v roce 1965 a následně bylo ustanoveno, aby každoročně připomínal přínos sester k lidskému zdraví a aby upozornil na problémy, kterým tato profese čelí.