Změny v procesu darování krve směřují k ochraně zdraví dárců

Dárcovství krve je nenahraditelné 1

Již ve škole jsme se učili, že krev je základní tekutina, bez níž není možný lidský život. Naštěstí jsou stále mezi námi ti, kteří neváhají podělit se o vlastní krev s lidmi, kteří v danou chvíli potřebují pomoc třeba i při záchraně života. Díky za to.

Krev je možné darovat také přímo v naší městské nemocnici, konkrétně na odběrovém místě hematologicko-transfuzního oddělení. Jaký je zájem o dárcovství krve a co udělat proto, abychom se mohli zařadit na seznam těch, kteří pomáhají a s jakými problémy se oddělení nyní potýká? O tom jsme hovořili s primářkou HTO, MUDr. Kateřinou Vosykovou.

„Největším současným problémem, který zde řešíme, je snižování počtu dárců. Důvodů může být několik, přičemž jako ten hlavní vidím generační obměnu. Dlouhodobí dárci se dostávají do věku, kdy již není tak docela bezpečné krev darovat a mladí lidé v tuto chvíli takovou motivaci k dárcovství nemají. Navíc nám rozhodně nehraje do karet rychlý rozvoj privátních  plasmacenter, které za odběry nabízejí finanční odměnu. Mnozí tak raději zamíří právě tam.

Další změnou, kterou někteří dárci nesou s jistou nelibostí, je nutnost kontroly krevního obrazu před vlastním odběrem, což jsme v minulosti neprováděli,“ vysvětlila primářka HTO MUDr. Vosyková. Dále doplnila, že například zmiňované rozhodnutí o posouzení krevního obrazu má mnoho rovin, o nichž mnozí nemohou mít povědomí, a proto je třeba každému takovou změnu náležitě vysvětlit. O co tedy jde?

„Musíme si uvědomit, že čáslavská transfuzní stanice byla poslední v republice, kde byla tato praxe zavedena. Státní ústav pro kontrolu léčiv nám toto při poslední kontrole vytkl a museli jsme zjednat nápravu. To je jedna stránka věci. Za druhé je také třeba si uvědomit, že jde o ochranu samotného dárce a jeho vlastního zdraví. Přece jen jde o odběr poměrně značného množství krve, jde o zdravotnický úkon a zásah do těla. Je proto samozřejmé, že by mělo jít v případě dárce o zdravého člověka. To někteří lidé bohužel nechápou,“ uvedla MUDr. Vosyková.

Kromě této změny prošlo zmiňované oddělení čáslavské nemocnice v poslední době také proměnou svojí podoby, čehož si jistě pravidelní dárce všimnou na první pohled. Jde o to, aby veškerý chod odpovídal současným normám a požadavkům na takový provoz. Navíc jsou nyní očekávaná nová odběrová křesla, která jak personálu oddělení, tak i dárcům usnadní a zpříjemní proces odběru.

„I když v posledních letech zájem o dárcovství krve mírně klesá, v minulém roce bylo na čáslavském HTO vyrobeno 4 591 transfuzních přípravků, na odběr se dostavilo 2546 dárců, z čehož bylo 118 prvodárců,“ informovala primářka oddělení s tím, že rádi uvítají každého nového zájemce o darování krve. „Optimálním dárcem je zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let, případné kontraindikace dárcovství krve jsou uvedeny na stránkách transfúzní společnosti (www.transfuznispolecnost.cz) a na stránkách nemocnice, v případě nejasností můžeme konkrétní dotaz zodpovědět i telefonicky,“ doplnila nakonec primářka Vosyková.

TZ

Datum vložení: 17. 2. 2023 10:20