Nejvíce potvrzených infekcí bylo letos do konce dubna v krajích Středočeském (87), Moravskoslezském (83) a v Praze (73).
Může se nakazit každý, kdo neprodělal nemoc v minulosti nebo není očkovaný a nedbá na hygienu rukou. Stačí se třeba podržet madla v hromadné dopravě, kliky na dveřích veřejné toalety či nakupovat v obchodě s vozíkem, na který předtím sahal člověk rukou kontaminovanou virem infekční žloutenky.Virus hepatitidy A může ulpět na jakémkoli povrchu: penězích, telefonech, časopisech ve vlacích a dalších předmětech, kterých se dotýká víc lidí.
Hygiena rukou má v tomto případě zásadní význam. Pořádně vyčistit si musíme i prostor mezi prsty a pod nehty, abychom se mechanicky zbavili všech patogenů. Nutné je také důkladné osušení, protože vlhké ruce jsou ideálním prostředím pro viry. I tyto viry či bakterie mohou ulpívat na předmětech a my se nakazíme, když kontaminovanýma rukama saháme na potraviny nebo cigarety, které vkládáme do úst.Proto se doporučuje umývání rukou po návštěvě toalety,po výměně pleny či jiném kontaktu se stolicí, před jídlem i před každým kouřením, po návratu domů. Tam, kde není voda, se doporučuje používat dezinfekční gel či ubrousky.
Očkování je nejlepší prevencí před nákazou. Před nakažením chrání i správná hygiena rukou.
Současný nárůst úmrtí přičítají odborníci tomu, že mezi nakaženými je hodně lidí s chronicky nemocnými játry, pro které je hepatitida A největším rizikem. Zatímco zpočátku umírali spíš starší lidé s chronicky nemocnými játry, teď přibývají nakažení i zemřelí mezi mladšími narkomany a lidmi bez domova.