Nově nabízíme neurochirurgickou poradnu, zaměřenou na léčbu karpálních tunelů a bolestí páteře.
Informace o provozu hematologicko-transfuzního oddělení
Areál nemocnice tak získá další rovinu, v níž se bude mimo jiné odrážet úcta k lidem, kteří jsou ve zdravotnictví nepostradatelní, avšak často zůstávají pro veřejnost doslova neviditelní.
V rámci slavnostního zpřístupnění zmiňované výstavy, které proběhne v prosklené hale před vstupem na Oddělení následné lůžkové péče, budou přítomní zároveň informováni o současném stavu a vývoji situace v nemocnici.
Na vernisáž i k případné pozdější prohlídce výstavy v jejím průběhu jsou srdečně zváni všichni zájemci o tento druh umění i o samotnou Městskou nemocnici Čáslav, jež se i přes všechny problémy snaží nejen udržet, ale dále rozvíjet svoje služby pro pacienty z města a také širokého okolí.
AUTORKA FOTOGRAFIÍ A JEJÍ DÍLO
Soubor nazvaný „Pomocní andělé“ zachycuje práci sanitářů a sanitářek tohoto oddělení. V roce 2022 zvítězil v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život.
„Nepatří mezi uctívané lékaře, mezi studované sestry, instrumentářky nebo asistentky. Ve výčtu zaměstnanců jsou neviditelní a vždy na posledních mzdových řádcích. Jsou nenápadní, šikovní, pracovití, vstřícní, přátelští i profesionální, důslední, pečliví a především naprosto nepostradatelní. V nemocničním žargonu se nazývají pomocný personál,“ představuje fotografka Jana Mašterová ústřední hrdiny svého výstavního souboru. Soubor nahlíží do jejich každodenní rutiny. Pomocní andělé – sanitářky a sanitáři – si získali její obdiv. A právě jim vzdává svou fotografickou výstavou hold.
Chrudimská rodačka žijící v Novém Městě na Moravě, dcera lékaře a matka medičky z 2. LF UK, aktuálně studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Za svůj fotografický ateliér protentokrát zvolila prostředí Oddělení dlouhodobě nemocných a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.
„Svůj soubor věnuji tamním sanitářkám a sanitářům. Měla jsem možnost pozorovat je při každodenních činnostech a myslím, že si tito lidé zaslouží naše velké díky za svou práci. Za práci, která není náležitě oceněna. Za práci, která je nesmírně důležitá a pro většinu z nás bohužel naprosto samozřejmá,“ říká Jana Mašterová.
Cyklus je obecným vyjádřením obdivu a pocty zdravotnímu personálu a lze jej vnímat jako citlivé upozornění na téma, jehož důležitost nám ukázala především pandemie covidu-19. Výstavní soubor dříve ocenil významný český fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života Jindřich Štreit, který vede Janu Mašterovou jako svoji studentku na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Při hodnocení souboru vyzdvihl talent i nevšední empatii autorky, s níž ke své práci přistupuje: „Jana Mašterová není obyčejná fotografka. Dovede se na svět dívat jinýma očima a ukázat tak lidem věci, které oni nevidí.“
Ing. Jana Mašterová (*1961) vystudovala technický obor na Vysoké škole báňské, pracuje v soukromé společnosti. V současné době dálkově studuje bakalářský obor fotografie na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky, České federace fotografického umění a Svazu českých fotografů. V roce 2018 se stala vítězkou mezinárodní soutěže Czech Nature Photo v kategorii České zemědělství a venkov se snímkem Učesaná země. V roce 2020 se stala finalistkou kategorie Dlouhodobý dokument a v roce 2022 vítězkou jedné z kategorií mezinárodní soutěže Slovak Press Photo. V loňském 11. ročníku této soutěže zvítězila v kategorii Každodenní život s vystavovaným souborem Pomocní andělé. Stejný soubor ocenila i porota Czech Press Photo za rok 2022 a to umístěním do katalogu Czech Press Photo 2022 a současně prezentací na výstavě CPP v Národním muzeu. Soubor byl již vystaven v nemocnici v Novém Městě na Moravě, na Mesiaci fotografie v Bratislavě a na Prague Photo.