MĚSTSKÁ NEMOCNICE ČÁSLAV SLAVÍ V TOMTO ROCE JIŽ 130 LET SVOJÍ EXISTENCE!
Tehdejší kronikář zapsal pro nás, příští generace, zprávu o prvních úvahách o nové nemocnici - tehdy ještě nikoliv městské, ale okresní, takto:
Okresní zastupitelstvo po návrhu svého místostarosty, řiditele Dra Stranského usneslo se vystavěti okresní nemocnici. Zdejší městská veřejná nemocnice nevyhovujíc nynějším potřebám, nebyla zemským výborem za postačitelnou uznána a obec vyzvána, aby nemocnici rozšířila. Zvláštní komise prohlédla nynější nemocnici a uznala, že není nikterak možno ji rozšířiti bez uvarování značného nákladu. Proto usneslo se k návrhu městské rady obecní zastupitelstvo dne 15. října na tomto:
V prosinci toho roku vyslán zemským výborem vrchní inženýr p. Mayer, aby místo vhodné vyhledal, a jemu vypracování návrhu svěřeno.
V následujících letech pak probíhaly stavební práce pod důkladnou kontrolou. Již tehdy se podle dobových záznamů muselo šetřit nejen veškerým materiálem, ale také vodou.
Hlavní budova, v níž sídlí čáslavská nemocnice dodnes, byla dostavěna již v roce 1893, ale oficiálně byla zprovozněna k 1. lednu roku 1894. Městský kronikář již v září předchozího roku pro budoucí generace zaznamenal:
„Ježto budova okresní nemocnice císaře Františka Josefa I. dostavěna, snesl se okresní výbor v sedění dne 15. září přeložiti nemocnici okresní dnem 1. ledna 1894 ve správu. Při nové nemocnici zřídí se místo správce a pokladna nemocnice okresní spravována bude pokladníkem okresního fondu. Z dosavadních funkcionářů staré nemocnice převzati na zvláštní smlouvu lékaři MUDr. Julius Hlaváč jako primář a MUDr. Jan Konrád jako sekundář. Okresní výbor byl zplnomocněn jmenovati správce nové okresní nemocnice, ku schválení veleslavnému zemskému výboru jej předložiti, nemocnici opatřiti novým nábytkem a nástroji, veškerý služebný personál jmenovati a s ním služební smlouvy uzavírati.“
Celkový účet za novou nemocnici byl, včetně ceny pozemku, 126 000 zlatých. Bylo to hodně, nebo málo? To si můžete sami posoudit podle cen základních potravin z roku 1886. Jednoduše řečeno - nemocnice tehdy vyšla stejně draho, jako 105 000 hus, 7 000 metráků mouky nebo 10 500 metráků chleba. V přepočtu na průměrnou cenu chleba v roce 2024 (43,10 Kč/kg) by šlo přibližně o 45 255 000 korun. Ačkoliv je jisté, že takové srovnání bude vždy pokulhávat, pro základní představu je dostačující...