Oddělení centrální sterilizace MN Čáslav

Pokračujeme v představování jednotlivých oddělení naší nemocnice. Dnes bychom Vám chtěli přiblížit činnost relativně malého, avšak neméně důležitého oddělení – Centrální sterilizace.

Oddělení centrální sterilizace spadá do technického zázemí nemocnice a jedná se o specializované pracoviště, které zajišťuje komplexní služby v přípravě zdravotnických prostředků pro operační sály i ostatní zdravotnická pracoviště nemocnice. Ačkoli nejsme přímo účastněny péče o pacienta, jsme rozhodně důležitým článkem chodu celého zdravotnického zařízení. Zásobujeme všechna oddělení nemocnice sterilním, a dle potřeby i nesterilním materiálem.

Na našem oddělení pracují tři všeobecné zdravotní sestry a tři sanitárky.

Hlavní náplní práce sanitárky je předsterilizační příprava materiálu, což znamená dekontaminace nástrojů, jejich následné mytí, sušení a ošetření parafínovým olejem.

Práce sester vyžaduje péči o nástroje, dále znalost tzv. setování operačních sít, znalost všech nástrojů, včetně jejich bezchybného uložení v jednotlivých operačních sítech.

Sestra musí mít odbornou znalost obsluhy sterilizačních přístrojů, kontrolovat jejich účinnost a monitorovat správnost sterilizačních cyklů.

Nedílnou součástí naší společné práce je příprava veškerého spotřebního zdravotnického materiálu, jako jsou tampony, čtverce, roušky, lorety apod.

Datum vložení: 4. 2. 2022 0:00
Datum poslední aktualizace: 3. 4. 2022 13:01