Laboratorní příručka OKB MN Čáslav









Kalprotektin ve stolici


Odběr do: Nádobka pro calprotectin ve stolici
Materiál: Stolice
Jednotky: µg/g
Kód VZP rutina: 91573 statim:
Provádíme:
Dostupnost rutinní: Denně
Odezva rutinní: V den doručení (odpoledne)
Upozornění:
BÜHLMANN CALEX® Cap je jednorázová odběrová zkumavka s extrakčním pufrem pro odběr vzorku lidské stolice a extrakce kalprotektinu.
Bezpečnostní opatření
Extrační pufr neobsahuje sloučeniny lidského původu.
Zkumavka před extrakcí musí být vytemperována na pokojovou teplotu (18-28°C).
Zkumavka nesmí být použita po uplynutí doby expirace uvedené na štítku.
Zkumavka musí být přepravována za pokojové teploty.
Nepoužívejte zkumavku opětovně.

Význam vyšetření: cílem vyšetření je zjistit, jestli je nebo není v trávicím systému přítomen zánět, který je třeba dále vyšetřovat či léčit. Přítomnost zánětu pomůže v rozlišení zánětlivých onemocnění střev (ulcerózní kolitída, Crohnova nemoc) od funkčních poruch (syndrom dráždivého tračníku) a sledování aktivity těchto zánětlivých onemocnění.

Vliv léků: některé léky, jako například nesteroidní antiflogistika (například. aspirin, ibuprofen atd.), a dále inhibitory protonové pumpy (napr. omeprazol), mohou vést ke zvýšení koncentrace kalprotektinu ve stolici. Je vhodné tyto léky před vyšetřením vysadit po dobu alespoň několika týdnů. Přerušení terapie vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Požadavky na vzorek: složení stolice odráží stav Vašeho trávicího systému. K vyšetření je nejvhodnější první stolice, neboť obsahuje nevyšší hladinu kalprotektinu (nejdéle přítomen v trávicím traktu). Pokud není možné odebrat vzorek z první stolice daného dne, použijte vzorek, který byl odebrán alespoň několik hodin po první stolici. Použití vzorku z průjmovité stolice, která je přítomná ve střevě krátkou dobu, může falešně snížit hodnotu kalprotektinu.

Vzorek stolice se nesmí dostat do kontaktu s vodou v toaletě, protože ta může obsahovat stopy přípravků na čištění a dezinfekci, které mohou interferovat se stanovením. Příměs moči ve vzorku může vést k naředění vzorku a falešně nižším hodnotám koncentrace kalprotektinu.

Informace k metodě:
Odběr stolice Kalprotektin

Stabilita při 20-25 st. C 3 d
Stabilita při 4-8 st. C 6 d
Stabilita při -20 st. C 2 r