Dětské a novorozenecké oddělení

Nemocnice čáslav » Oddělení » Dětské a novorozenecké oddělení
Primář:MUDr. Petr Havlovic
Vrchní sestra:   Pavlína Kavuljaková
Staniční sestra:   Gabriela Volejníková
Kontakt: +420 327 305 164
 +420 327 305 164
 detske@nemcaslav.cz

 

Druh péče: Dětské oddělení zajišťuje komplexní ambulantní a lůžkovou péči pro děti a mladistvé od narození do 19 let. Odborná diagnostická, léčebná a ošetřovatelská péče je na moderní úrovni s minimalizací negativního vlivu nemocničního prostředí na dítě. Oddělení naplňuje ustanovení Charty práv hospitalizovaného dítěte. Pediatrická péče je poskytována dětem s akutním či chronickým onemocněním interního charakteru, chirurgicky nemocným po úrazech, k observaci a vyšetření, k operacím, rehabilitaci, s nemocemi ušními, nosními a krčními, nemocemi kůže, s akutními problémy a běžnými dětskými nemocemi. S chirurgickým oddělením spolupracuje dětské oddělení při léčbě dětských traumat, dále se specialisty oboru neurologie, ORL a urologie. V případě potřeby vysoce specializované péče a vyšetření je dítě převezeno na pracoviště vyššího typu, zpravidla na kliniky pražských fakultních nemocnic. Pediatr je k dispozici 24 hodin denně. Součástí oddělení jsou nefrologická, endokrinologická, gastroenterologická ambulance, riziková poradna a příjmová ambulance.

Na oddělení je k dispozici Wifi. TV na pokoji jsou u dětí všude i na pokojích s doprovázejícím rodičem. Možnost využití herny a zapůjčení stolních her.

Standardní lůžková část:

Staniční setra:Gabriela Volejníková
Kontakt:+420 327 305 187

 

Charakteristika: Přítomnost matky či jiného příbuzného hospitalizovaného dítěte je vítána, oddělení má vytvořeny dobré podmínky pro doprovod. Děti mají k dispozici hernu s bohatým vnitřním vybavením, která slouží k rozptýlení během hospitalizace.

Novorozenecká část:

Vedoucí sestra:Pavlina Kavuljaková
Kontakt:+420 327 305 120

 

Druh péče: Základní náplní je specializovaná diagnostická a léčebná péče o donošené a lehce nedonošené fyziologické novorozence, kteří nevyžadují specializovanou intenzívní péči. Pracoviště poskytuje i následnou ambulantní péči pro rizikové novorozence. 

  • Podpora bondingu – raný kontakt matky a novorozence (kůže na kůži), ihned po porodu je dítě položeno na břicho matky a tím podpořen vzájemný vztah matky a dítěte.
  • Podpora kojení – pozornost kojení je věnována již od porodu. Cílem je, aby co největší procento novorozenců odcházelo domů kojeno.  
  • Mezi 48. – 72. hodinou života se provádí kompletní screeningové vyšetření novorozence.
  • Od druhého dne života je monitorována hladina bilirubinu v krvi, při vyšší hodnotě je zahájena fototerapie.
  • Program rooming – in, 24-hodinový pobyt dítěte s matkou, oddělení šestinedělí je propojeno s oddělením novorozeneckým. 

Charakteristika: Oddělení je vybaveno inkubátory, vyhřívanými lůžky a monitorovacími přístroji. Pokoje šestinedělí jsou 2 – 3 třílůžkové s vlastní sprchou a toaletou. K dispozici je i nadstandardní pokoj, kde může pobývat s matkou i otec dítěte. Dětské sestry jsou po celou dobu pobytu nápomocny matkám s péčí o miminko v oblasti kojení, přebalování, koupání atd.  V péči o novorozence jsou edukovány matky, případně i rodinní příslušníci. Zdravé novorozence je možné propustit po uplynutí 72. hodiny života. Po císařském řezu je vhodné propuštění 5. – 6. den. K zapůjčení jsou k dispozici odsávačky mléka, monitory dechu a váhy.

V případě vzniklých problémů po propuštění je možné žádat o radu na tel.: 327 305 120.

 

Název souboru Přípona Velikost
Ministerstvo zdravotnictví prodlužuje platnost akreditace .pdf 0.97 MB

Máte dotaz? Napište nám přes on-line formulář.

ON-LINE FORMULÁŘ